تبلیغات
" دلـ♥ــتنگــم " - نگهداری صحیح از لوازم منزل
" دلـ♥ــتنگــم "
ღ دلــم بــرات تنـــگ شـــده ღ
به وبلاگ دلــ♥ــتـنـگـم خوش آمدید

نگهداری صحیح از لوازم منزل

 

تمیز کردن تلویزیون ، تلفن ، ضبط صوت و کامپیوتر

برای تمیز کردن تلویزیون ، تلفن ، ضبط صوت و کامپیوتر ابتدا دستگاه را خاموش کنید ، سپس با دستمال خشک گرد و غبار آن را کاملا پاک کنید بعد با پنبه ای آغشته به آب و الکل صفحه آن را تمیز کنید . الکل لکه های چرب و اثر انگشت روی شیشه را به خوبی از بین می برد . هفته ای یک بار پنبه ای را به الکل آغشته کرده و تلفن را با آن ضد عفونی کنید .

 

نگهداری از جاروبرقی

برای استفاده درست از جاروبرقی کیسه آن را قبل از پر شدن تمیز کنید . اگر کیسه آن کاغذی است آن را عوض نمایید و اگر پارچه ای است آن را بشویید . داخل محفظه آن را نیز با دستمال مرطوب پاک نمایید و بگذارید کاملا خشک شود . از کار طولانی و یکسره با جاروبرقی جدا پرهیز کنید ، زیرا کار بیش از سی دقیقه موتور را داغ کرده و از عمر دستگاه می کاهد .

از جارو کردن آشغال های مرطوب ، چیزهای بزرگ و نوک تیز خودداری نمایید ، زیرا آشغال های درشت مکش را کم می کند و رطوبت به داخل موتور منتقل می شود .

تشک تختخواب

تشک را هر ماه پشت و رو نمایید و 180 درجه بچرخانید تا محل قرار گرفتن سر و پای شما روی آن عوض شود و کمی بیرون از اتاق قرار دهید تا هوا بخورد . هیچ گاه روی لبه تخت ننشینید ، زیرا لبه تخت تحمل وزن شما را ندارد و با تکرار این عمل لبه های تشک شل شده و جا می اندازد .

 

نگهداری فرش و موکت

برای از بین بردن کرک و موهایی که به قالی و موکت می چسبند و با جاروبرقی نیز از فرش جدا نمی شوند ، یک کیسه حمام را مرطوب کرده و از راه خواب قالی ، روی آن بکشید . تکه ای یخ روی محلی که پایه مبل یا کمد ایجاد کرده است بمالید و بعد رطوبت آن را با دستمال در جهت مخالف خواب فرش خشک کنید تا پرزها به حالت اولیه برگردد .

هرگز برای شستن موکت از آب گرم استفاده نکنید .

 

وسایل حمام

وسایل حمام خود را تمیز و خشک نگه دارید و هر ماه یکبار آن ها را در محلولی مرکب از سرکه سفید و آب به مدت یک شب خیس کنید . سپس آن ها را خوب شسته و آویزان کنید تا خشک شوند .

برای جلوگیری از کپک زدن پرده می توانید آن را مدتی در آب نمک خیس کنید .

اگر سوراخ های دوش حمام گرفت آن را برای چند ساعت در سرکه خالص قرار دهید تا رسوبات آن از بین برود .

 

برس و شانه

هر دو هفته یک بار ، برس و شانه ها را در آب صابون دار بشویید و با استفاده از یک مسواک کهنه هرگونه چربی و میکروب را در لابه لای برس وجود دارد ، بیرون بیاورید .

 

ظرفشویی

برای برطرف کردن آهک اطراف شیرهای آب یک دستمال به سرکه آغشته کنید و به دور شیر آب ببندید و حداقل دو ساعت صبر کنید ، بعد دستمال را باز کرده و محل را با آب بشویید .

استکان ها و لیوان هایی که کدر شده اند را در محلول آب نمک قرار دهید و بعد آن ها را با آب سرد بشویید تا دوباره شفاف شوند .

برای شستن فلاکس چند قاشق غذاخوری جوش شیرین را داخل آب گرم ریخته و این مخلوط را داخل فلاکس بریزید و بعد از 15 دقیقه بشویید .

برای از بین بردن جرم آهکی داخل سماور و کتری مخلوطی از سرکه و آب را به نسبت مساوی در آن بریزید و به مدت نیم ساعت بجوشانید . بعد زیر آن را خاموش کنید و بگذارید یک شبانه روز بماند . سپس آن را بشویید تا جرم ها از دیواره کنده شود .

هیچ گاه ظروف چینی را در آب جوش قرار ندهید ، زیرا سطح آن ترک های ریز بر می دارد و شفافیت خود را از دست می دهد .

برای شفاف نمودن ظروف چینی از مخلوط سرکه و نمک استفاده نمایید . همچنین می توانید آن ها را مدت کوتاهی در آب سرد محتوی آب لیمو ترش قرار دهید و بعد بشویید .

بعد از هر استفاده از تخته آشپزخانه آن را با پودر پاک کننده و اسکاج زبر بشویید و برای لکه زدایی از جوش شیرین و نمک استفاده کنید ، بعد از شستشو دقت کنید که لکه ای روی تخته باقی نمانده باشد ، زیرا لکه زدایی بعدی مشکل خواهد شد .

 

یخ و یخچال

 

نکته هایی کوتاه درباره یخچال و فریزر

از قرار دادن یخچال در مجاورت دستگاه های گرمازا مثل اجاق گاز ، آب گرمکن و نور مستقیم خورشید بپرهیزید . از قرار دادن غذاهای گرم در یخچال خودداری کنید .

مناسب ترین درجه سرمای درون فریزر که هم مواد غذایی را سالم نگه می دارد و هم مانع از بین رفتن ویتامین ها و خواص خوراکی ها می شود ، 16- تا 20- درجه سانتی گراد است .

اگر سرما در طبقه های بالا خوب اما در طبقه های پایین نامطلوب است ، گاز فریزر تمام شده ، علت تخلیه گاز را بررسی کنید .

اگر یخچال تان بوی نامطبوعی گرفته است می توانید پنبه ای را به مقدار بسیار کمی وانیل آغشته کنید و درون یخچال بگذارید تا یخچال بوی دلپذیری بگیرد یا اینکه مقدار کمی جوش شیرین در ظرفی ریخته و داخل یخچال قرار دهید تا بوی یخچال ز بین برود ، یا یک پیاز را 4 قاچ کرده و در یخچال بگذارید تا بوی نامطبوع را بگیرد .

برای تهیه یخ بلوری آب را بجوشانید و بگذارید سرد شود . بعد آن را در ظرف یخ ریخته و داخل جایخی بگذارید تا یخ ببندد .

شربت های غلیظ شده مختلف مانند توت فرنگی ، آلبالو ، پرتقال ، خاکشیر را در قالب های یخ بریزید و در فریزر قرار دهید . بعد از یخ زدن ، آن ها را در پاکت فریزر بریزید و برای تزیین شربت تان از این قطعات یخ استفاده کنید .

می توانید در قالب های یخ دانه های میوه انگور ، گیلاس ، آلبالو ، توت فرنگی بریزید تا یخ بزند و در شربت از این قالب های یخ استفاده کنید تا جلوه ویژه ای به شربت شما بدهد .

قبل از دادن داروی تلخ به کودکان قطعه ای یخ در دهان آن ها بگذارید تا چند دقیقه در دهان شان نگه دارند . با این کار دیگر کودکان تلخی دارو را احساس نمی کنند و برای خوردن آن مقاومت نشان نمی دهند .

 

لباسشویی

 

نگهداری از ماشین لباسشویی

همیشه زمانی از لباسشویی استفاده نمایید که لباس کثیف به اندازه کافی داشته باشید .

 

مفهوم علائم بین المللی روی پوشاک

معمولا این علامت روی لباس های زربافت ، ابریشم ، خز ، چرمی ، نمدی و اطلسی نسب می شود و مفهومش این است که نباید لباس را در آب بشویید . این لباس ها را می توانید به خشکشویی بدهید یا با مواد مخصوصی که به صورت پودر یا کف روی پارچه مالیده می شود لباس را برس کنید .

این علامت مخصوص لباس هایی است که نباید به خشکشویی بدهید . این لباس ها را باید با دست یا ماشین و با آب کاملا گرم شست و از اتو زدن آن خودداری کرد .

مفهوم آن این است که می توانید از مواد سفید کننده مانند وایتکس استفاده کنید . یعنی از بکار بردن هرگونه ماده سفید کننده در حین شستشو خودداری کنید .

این علامت نشانگر آن است که باید لباس را با دست بشویید .

&& این مفهوم نشان می دهد که می توان لباس را خشکشویی کرد

؟؟ گاهی علامت دایره با حروف لاتین آ و اف همراه است که نشان می دهد در خشکشویی کدام یک از حلال ها را باید به کار برد .

^^ لباس را روی بند یا طناب خشک کنید .

%% لباس را بی آنکه بچلانید خشک کنید .

% لباس را روی سطحی مسطح پهن کنید تا خشک شود .

>> لباس را می توان با خشک کن ماشین لباسشویی خشک کرد .

 

نکاتی برای شستشوی بهتر پوشاک

لباس های ظریف معمولا با دست شسته می شوند . اگر خواستید آن ها را در ماشین لباسشویی بشویید آن ها را تا کنید و درون یک روبالشی قرار دهید و در ماشین لباسشویی بگذارید .

هنگام شستن لباس های زیپ دار ، قبل از اینکه آن ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید زیپ آن ها را ببندید .

 برای روان شدن آن هم می توانید کمی صابون به آن بمالید . آستین و یقه لباس را قبل از شستشو به صورت مجزا با برس و صابون گلیسیرین دار تمیز نموده و آبکشی کنید .

برای شستشوی بهتر یقه لباس می توانید مقداری شامپوی سر به یقه چرک لباس بمالید تا چربی یقه را در خود حل کند . لباس های نوزاد را با آب سرد ، با ملایمت و بدون چنگ زدن شسته و آبکشی کنید .

پلیورها به جنس پشم ، آکرلیک ، آنقوره ، لمزوول و ... می باشند که نباید آن ها را با ماشین لباسشویی بشویید . بهتر است این گونه پلیورها را به مدت کوتاه و فقط با دست و آب سرد بشویید و به آرامی آب اضافی آن ها را بگیرید و در سطحی صاف خشک کنید .

هیچ گاه لباس های پلیسه دار را در ماشین لباسشویی نیندازید ، زیرا گردش ماشین به پلیسه ها صدمه می زند . این قبیل لباس ها را اگر جنس پارچه آن طبیعی و از جنس ترگال است در تشت بشویید و لبه آن ها را بدون اینکه فشار دهید به چوب لباسی آویزان کنید تا خشک شود .

 

 اتو بخار و اتوکشی

شیوه مناسب استفاده از اتو بخار

همیشه سعی کنید از آب مقطر استفاده کنید تا اتو رسوب نکند . اگر اتوی شما رسوب کرده است در مخزن آن به مقدار مساوی آب و سرکه بریزید و اتو را به برق بزنید ؛ بگذارید محلول آب و سرکه چند دقیقه بخار کند ، بعد اتو را از برق در بیاورید و بگذارید یک ساعت بماند . در آخر مخزن اتو را از آب پر و خالی کنید تا کاملا تمیز شود اگر کف اتوی شما زرد و کثیف شده است می توانید اسکاجی را داخل پارچه نازکی قرار دهید و با آن کف اتو را تمیز کنید .

یک راه دیگر برای تمیز کردن کف اتو این است که وقتی اتو داغ است با یک پارچه کتانی که مچاله کرده اید کف آن را تمیز کنید ، بعد با پارچه ای آغشته به نمک یا جوش شیرین جرم های کف اتو را کاملا پاک کنید .

برای از بین بردن اثر سوختگی یا لک های قهوه ای کف اتو می توانید محلول سرکه و نمک را گرم کنید و آن را به کف اتو بمالید تا کاملا تمیز شود .

 

بالاترین کیفیت در اتوکشی

اگر روی میز اتوی خود یک ورقه فویل آلومینیومی بگذارید اتو کردن برایتان بسیار راحت تر می شود . زیرا فویل حرارات حاصل از اتو را در خود نگه می دارد و کمک می کند چروک لباس ها سریع تر باز شوند .

سعی کنید لباس ها مخصوصا لباس های تیره و مات را مستقیما اتو نکنید . بهتر است یک پارچه نخی نازک و تمیز که مطمئن هستید رنگ پس نمی دهد ، روی لباس ها پهن کنید و بعد آن ها را اتو بزنید . در این صورت لباس ها سایه روشن نمی زند و برق نمی افتد . همچنین با این کار از زرد شدن یا لکه شدن لباس با قطره های آب اتو جلوگیری می کنید .

اگر در حین اتو کردن متوجه شدید لباس تان لکه دارد از اتو کردن آن خودداری کنید ، زیرا اتو کردن باعث ماندگاری لکه می شود . ابتدا لکه را برطرف کنید ، سپس لباس را اتو بزنید .

برای اتو کردن پیراهن بهترین شیوه آن است که از یقه شروع کنید ، بعد آستین ها و قسمت جلو را اتو کنید . در آخر هم قسمت پشت لباس را اتو بزنید . با این روش تا تمام شدن کار ، کمتر اتوی پیراهن تان بهم می خورد .

برای اتو کردن یقه ابتدا آن را از پشت کاملا اتو بزنید ، بعد یقه را برگردانید و به حالتی که می خواهید قرار دهید و روی آن را اتو بکشید تا لبه یقه مرتب بایستد .

برای اتو کردن لباس ها یا پارچه های گلدوزی شده یک پارچه پشمی روی آن ها بیندازید تا قسمت های گلدوزی شده همیشه سالم بماند .

برای معطر شدن لباس هایتان می توانید چند قطره عطر در داخل مخزن آب اتو بزنید . در این صورت لباس ها و فضای اتاق بوی خوبی می گیرد و جای لکه عطر نیز روی لباس تان باقی نمی ماند .

جلوگیری و از بین بردن برق اتوی روی لباس

در صورت برق افتادن لباس ها بلافاصله با یک پارچه نم دار برق آن را برطرف نمایید . لباس مشکی خیلی زودتر از دیگر لباس ها برق می افتد . برای رفع این مشکل سه قاشق سوپ خوری سرکه را در یک لیتر آب ریخته و برس لباس را در آن بزنید و از راه پارچه روی لباس بکشید .درباره وبلاگ


گاهی دلت بهانه‌هایی می‌گیرد که خودت انگشت به دهان می‌مانی...
گاهی دلتنگی‌هایی داری که فقط باید فریادشان بزنی اما سکوت می‌کنی...
گاهی پشیمانی از کرده و ناکرده‌ات!
گاهی دلت نمی‌خواهد دیروز را به یاد بیاوری، انگیزه‌ای برای فردا نداری؛
و حال هم که ....
گاهی فقط دلت می‌خواهد زانوهایت را تنگ در آغوش بگیری
و گوشه‌ترین گوشه‌ای که می‌شناسی بنشینی و فقط نگاه کنی.
گاهی چقدر دلت برای یک خیال راحت تنگ می‌شود...

مدیر وبلاگ : ღ دلتنگ ღ
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد مطالب چیه؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر

دلتنگم

98love

98love

کلیه حقوق این وبلاگ برای " دلـ♥ــتنگــم " محفوظ است

.::code new music::.
.:!code new music!:.